Válka proti kyberzločincům je nekonečná a rok 2023 se bohužel stal statisticky pro hackery nejúspěšnějším. V roce 2023 se hackerů povedlo nabourat a odcizit důležitá data z více než 2100 velkých společností. Pojďme se spolu podívat co bylo v tomto roce nejvíce pod útokem a proč.

Zdravotní systém

Zdravotní systém je jeden z nejděsivějších na tomto listě. Cíl je pro hackery jasný odcizit co nejvíce citlivých dat a těch jsou nemocnice a zdravotnické instituty plné. Další riziko, kterému se v takovýchto případech čelí je možnost vypnutí nebo znehodnocení nemocenské infrastruktury, což může mít za následek i lidské životy.

Ransomware

Ne všichni hackeři, se ale data snaží ukrást většině stačí je zašifrovat a poté požadovat výkupné po majiteli. Útoky typu ransomware se neskutečně zlepšili za posledních pár let a rok 2023 nebyl výjimkou, proto nezapomínejte zálohovat, zálohovat, zálohovat.

Útoky zevnitř

Externí útoky jsou pořád velký strašák až se někdy zapomíná na možnost útoku zevnitř. Ať už to je chybou zaměstnance, který naletí na phising, nebo hackerem, který se nechá zaměstnat, jako uklízeč, tak výstup je stejný.

IoT (internet věcí) jako vstupní brána

IoT zařízení neboli chytrá zařízení se pro hackery osvědčila jako další vstupní bod. Tyto zařízení bývají špatně zabezpečená a protože jsou připojená do sítě, tak účinkují jako ideální brána pro hackery.

Důležitá infrastruktura

Další nekalou praktikou hackerů se stalo nabourávat se do kritických bodů infrastruktury, jako jsou například elektrárny, převozní systémy a vodovodní čističky. Toto jenom dokazuje, že se přesouváme do doby kdy kybernetická je velké riziko jak z finanční stránky, tak ale bohužel i ze stránky obecného bezpečí.

Potřeba zabezpečení

Tyto všechny body jenom dokazují, jak důležité je být zabezpečený a že v dnešní době už není otázka jestli, ale jak být zabezpečený. Důležitými body je:

·         Robustní zabezpečení všech systémů

·         Monitorování sítě

·         Uvědomění o kybernetických hrozbách

Tyto základy by vás měli před valnou většinou útoků uchránit.

Získejte ZDARMA návrh řešení

ICT-GROUP poskytuje bleskovou IT podporu s týmem elitních IT odborníků na které se vaše firma může spolehnout. Nezávisle na tom, jestli pracujete na dálku nebo jste na pracovišti, zajistíme Vám za nízké měsíční náklady řešení problémů v reálném čase, zabezpečení na úrovni zařízení, aplikací, sítě a komplexní správu IT.

Nemáte rádi formuláře? Zavolejte nám  777 800 167 nebo napište  sales@ict-group.cz. Ozveme se Vám nejpozději do 24 hodin, velice pravděpodobně ale o dost dříve.

>