• Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Měsíc kybernetické bezpečnosti

Říjen je měsícem kybernetické bezpečnosti a to mi dává příležitost vám připomenout nejjednodušší a nejefektivnější způsoby ochrany před kybernetickými útoky.

Co je to Měsíc Kybernetické Bezpečnosti

Měsíc Kybernetické Bezpečnosti (Cybersecurity Awareness Month, také CAM) je každoroční akce konající se v říjnu. Tato akce se snaží upozornit na potřebu kybernetické bezpečnosti a pomoci lidem s její implementací.

Téma tohoto roku

Tento rok se CAM zaměřuje na 4 nejjednodušší a nejefektivnější způsoby ochrany před kybernetickými útoky a to jsou:

·         Více faktorová autentizace

·         Používání silných unikátních hesel a aplikaci na úschovu nich

·         Aktualizování

·         Rozeznávání a nahlašování phisingu

Více faktorové ověřování (MFA)

Používání MFA přidává další vrstvu ochrany. Tento způsob ochrany je efektivní i když útočník zná vaše heslo. Dle studie, kterou zřídil Microsoft, MFA zastaví až 99,9% všech útoků. S takovouto účinností a relativní jednoduchostí nastavení není důvod nepoužívat MFA kdekoliv kde je možnost.

Unikátní silná hesla a aplikace na jejich úschovu

Hesla jsou pořád jedna z nejdůležitějších vrstev ochrany před kybernetickými útoky. Hesla jsou první linie ochrany před kyber-útoky a proto je potřeba je mít unikátní a silná. Také je důležité mít každé heslo unikátní. Vyhýbejte se věcem jako jsou jména a data ty jsou velmi jednoduše uhodnutelná. Doporučuji si jako heslo buď nastavit nějakou větu či souvětí, ve které budou náhodně posázená velké písmena např.:TohleVzoRoveheSloProsimnepUzivejTe5. Nebo pokud se rozhodnete používat aplikaci na úschovu hesel tak používejete co nejdelší hesla můžete.

Aktualizování

Zastaralí software přináší slabiny na místech kde je nejste schopni bránit. Proto je velmi důležité pravidelně aktualizovat VŠECHEN software. Vím, že s aktualizací přichází problémy, ty ale nejsou tak závažné, jako kybernetický útok. Dobrým krokem pokud to je možné je mít zapnuté automatické aktualizace.

Rozeznávání a nahlašování phisingu

Phising je nejrozšířenější forma kybernetických útoků, proto je důležité je rozpoznat a nahlásit. Je důležité rozpoznat útoky, nejjednodušší je dvakrát si zkontrolovat emailovou adresu odesílatele. Pokud je v emailu i číslo účtu, tak ho také nezapomeňte dvakrát zkontrolovat. Také je důležité neklikat na jakékoliv podezřelé odkazy a nechodit na podezřelé stránky. Poslední důležitá věc je nahlašovat jakýkoliv střet s phisingem svému firemnímu IT specialistovi.

Získejte ZDARMA návrh řešení

ICT-GROUP poskytuje bleskovou IT podporu s týmem elitních IT odborníků na které se vaše firma může spolehnout. Nezávisle na tom, jestli pracujete na dálku nebo jste na pracovišti, zajistíme Vám za nízké měsíční náklady řešení problémů v reálném čase, zabezpečení na úrovni zařízení, aplikací, sítě a komplexní správu IT.

Nemáte rádi formuláře? Zavolejte nám  777 800 167 nebo napište  sales@ict-group.cz. Ozveme se Vám nejpozději do 24 hodin, velice pravděpodobně ale o dost dříve.

>