• Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak se vyvíjejí kyberútky a jak jim předejít

Technologie se vyvíjí neskutečným tempem a pro většinu lidí je skoro nemožné se držet s trendem těchto technologií. Většina z nich se nám snaží usnadnit život, jsou tu však i takové, které se snaží o přesný opak. V tomto článku se podíváme na několik nově nadcházejících typů útoků a jak jim zabránit.

Infikování daty

Tento název je lehce zavádějící a tak ho uvedu na pravou míru. Infikování daty znamená nasadit do učebních algoritmů umělé inteligence škodlivá data. Odpovědi a výstupy tohoto AI budou značně pokřivené, proto je velmi důležité ověřovat si všechny výstupy AI prověřovat a popřípadě opravovat.

Problém s 5G

Přechod na 5G s sebou nese i několik neočekávaných problémů. Zabezpečení těchto sítí je značně opomíjené. Spousta moderních IoT zařízení je závislá právě na 5G a proto je extrémně důležité mít svoji wifi síť co nejlépe zabezpečenou, používat silný a kvalitní firewall a nastavit silné unikátní heslo.

Vyvinutý ransomware

Útoky typu ransomware se vyvinuli z šifrování dat. Tyto útoky se vyvinuly v tzv. taktiku dvojího vydírání. Útočníci vám nejdříve ukradnou citlivá data a poté je zašifrují, pokud odmítnete zaplatit výkupné útočníci nejen, že nerozšifrují vaše data, ale ještě je na černém trhu prodají. Nejleším způsobem obrany proti tomuto typu útoků je:

·         Zálohování

·         Proaktivní způsob ochrany

·         Trénování zaměstnanců

Chyby biometrických zabezpečení

Hlavní chybou biometrických zabezpečení, jako je například otisk prstu nebo rozpoznání obličeje, není to, že by byly nepřesné, ale to že jsou pořád zaštítěné heslem. Také pokud vám někdo ukradne účet takto zabezpečený tak dostane přístup k vašim biometrickým datům a ty se na rozdíl od hesla nedají změnit. Pokud chcete předejít těmto útokům, tak mějte na všech účtech unikátní heslo a pokud je možnost zapněte si více faktorové ověřování.

A na závěr

Už jako zvykem je nejefektivnější metoda útoků: phising. Ten se také drží s dobou. Nejnovější phisingové útoky přímo cílí na společnosti a jednotlivce v nich. Tyto útoky jsou až překvapivě přesvědčivé a lidi, kteří byli zaškoleni ohledně phisingu jim propadají. Proto je extrémně důležité si vždy číst všechny údaje dvakrát a pokud si nejsem jist nějakým emailem nebo telefonátem tak radši konzultovat s IT specialitou.

Získejte ZDARMA návrh řešení

ICT-GROUP poskytuje bleskovou IT podporu s týmem elitních IT odborníků na které se vaše firma může spolehnout. Nezávisle na tom, jestli pracujete na dálku nebo jste na pracovišti, zajistíme Vám za nízké měsíční náklady řešení problémů v reálném čase, zabezpečení na úrovni zařízení, aplikací, sítě a komplexní správu IT.

Nemáte rádi formuláře? Zavolejte nám  777 800 167 nebo napište  sales@ict-group.cz. Ozveme se Vám nejpozději do 24 hodin, velice pravděpodobně ale o dost dříve.

>