• Home
  • /
  • Blog
  • /
  • AI a jak se bránit proti ransomaru?
Free lock security key vector

Kybernetické hrozby jsou stále se vyvíjející problém, proto je absolutně kritické být o krok napřed. Chránit se před těmito hrozbami není v dnešní době otázka jestli, ale jak. V dnešním článku se podíváme na 2 segmenty, které jsou a budou problémem.

Vzestup AI a strojového učení

Pojmy jako jsou umělá inteligence (AI) a strojové učení (ML), byly něco nepředstavitelného, až dystopického. Dnes je ale bereme jako samozřejmost, a proto je důležité využít i jejich potencionálů v oboru kybernetiky. Jak je můžeme využít?

·         Detekce hrozeb – AI a ML algoritmy jsou výborné v detekování abnormalit a potencionálních hrozeb, a to v reálném čase.

·         Prediktivní analýzy – AI je schopné s celkem slušnou přesností odhalit nejslabší bod ve vaší síti, což je dobrá i špatná zpráva. Záleží na tom, kdo toto AI používá.

·         Automatizovaná protekce – AI je schopné automaticky zablokovat nebo poslat do karantény nakaženou část systému či sítě, čímž drasticky snižuje škodu, kterou útočník napáchá. Je ale nutné podotknout, že toto je v dnešní době nepřístupně drahé, snad za pár let se tyto produkty dostanou k široké veřejnosti.

Ransomware

Ransomware je škodlivý software, který zašifruje vaše data a vyžaduje tzv. ransom (klíč) pro odšifrování. Jak se proti němu bránit?

·         Zálohujte – zálohujte, pokud možno všechna důležitá data. Zálohujte podle metody 3 2 1 což znamená: 3 kopie dat na 2 zařízeních a alespoň 1 na jiném fyzickém místě.

·         Phishing – naučte sebe a své zaměstnance rozpoznávat phishing. Phishing je hlavní a nejjednodušší cesta pro útočníky do vaší sítě.

·         Hesla a MFA – Používejte unikátní a silná hesla a více faktorové ověřování kdekoliv kde to jde.

Ransomware tu s námi je a asi ještě dlouho bude. Tento typ útoku je absolutně devastující pro jakoukoliv společnost ze dvou důvodů:

1.      Přístup k datům – přístup k datům je vám, pokud nemáte zálohy, absolutně odepřen, což okamžitě pozastaví všechnu funkci vaší firmy.

2.      Výkupné – útočníci budou chtít za odšifrování výkupné, které se u menších firem pohybuje v řádu stovek tisíc, což může být absolutně devastující.

Získejte ZDARMA návrh řešení

ICT-GROUP poskytuje bleskovou IT podporu s týmem elitních IT odborníků na které se vaše firma může spolehnout. Nezávisle na tom, jestli pracujete na dálku nebo jste na pracovišti, zajistíme Vám za nízké měsíční náklady řešení problémů v reálném čase, zabezpečení na úrovni zařízení, aplikací, sítě a komplexní správu IT.

Nemáte rádi formuláře? Zavolejte nám  777 800 167 nebo napište  sales@ict-group.cz. Ozveme se Vám nejpozději do 24 hodin, velice pravděpodobně ale o dost dříve.

>