• Home
  • /
  • Blog
  • /
  • 5 nejdůležitějších způsobů, jak si zabezpečit firmu

Rok 2023 je skoro za námi a proto je dobré připomenout základy, které by bez výjimky měla každá firma používat, protože v dnešní době hackerům nezáleží na velikosti společnosti, zaútočí, tak i tak. Toto si mohou dovolit převážně díky automatizovaným útokům.

Školení zaměstnanců

Jako první a nejdůležitější tip bych zařadil školení zaměstnanců. Valná většina úspěšných útoků je zapříčiněna lidskou chybou, to je pro vás, ale dobrá zpráva, protože se s tím dá v celku jednoduše něco dělat. Je důležité vysvětlit svým zaměstnancům, co mají dělat v případě, že zaznamenají neobvyklou aktivitu, jak rozpoznat phisingový e-mail, a co dělat když ho dostanou, jak si zabezpečit správně účty a spoustu dalších věcí.

Správa hesel a MFA

Další nezkutečně důležitou věcí je správa hesel. Na začátek: na každém účtě byste měli mít jiné heslo, toto heslo by mělo obsahovat alespoň 10 znaků s tím, že alespoň jeden z nich bude speciální. To znamená, že budete muset nejspíše používat password manager. Také si pokud možno zapněte více fázové ověřování (MFA). I když vám to může připadat, jako ztráta času tak MFA zabrání přibližně 99% útoků a to za pár odkliknutí stojí.

Phising

Jak zvládnou, rozpoznat a vyhnout se phisingu je o zkušenostech, proto vám bohužel můžu dát jenom obecný návod co dělat a nedělat:

·         Pokud je ve phisingové zprávě odkaz na přihlášení a vy se do této služby opravdu potřebujete přihlásit tak si dvakrát radši třikrát zkontrolujte stránku např. u Facebookových phingů je běžné, že link stránky je Fcebook.com nebo Faceb0ok.com a ne Facebook.com. jsou to malé změny, které vás mohou stát účet. Pokud je to služba do, které se nepotřebujete přihlásit, tak na odkaz ani neklikejte.

·         Pokud platíte jakoukoliv fakturu několikrát si zkontrolujte číslo účtu, v tuto chvíli jde do slova a do písmene o peníze a důkladná kontrola vás může zachránit před zkázou.

·         Pokud zahlédnete phising ve vaší schránce nahlaste to vašemu IT specialistovi a předveďte zaměstnancům, jak phising vypadá.

Zálohování

Pokud se i přes všechny vaše obrané systémy někdo dostane, tak je záloha vaší jedinou záchranou. Nejjednodušší tip na zálohování je tzv. pravidlo 3 2 1. Toto pravidlo říká, že byste měli mít 3 zálohy na 2 fyzických místech 1 dat. Tímto se chráníte nejen před hackery, ale i před přírodními katastrofami a dalšími způsoby krádeže a znehodnocení dat. Poslední věc co chcete po útoku zjistit je, že vaše zálohy jsou také zašifrované, a že nemáte nic.

Aktualizování

Jako poslední bod jsem si vybral aktualizování. Sami ve firmě s aktualizování máme problémy, jakmile se něco aktualizuje tak se něco rozbije, ale přesto to děláme, proč? Je to jednoduché radši se budeme potýkat s problémy, které má software než se potýkat s úspěšným útokem. Většina aktualizací přináší nové bezpečnostní benefity. Takže, pokud to vaše zařízení dovoluje, zapněte si automatické aktualizování, a pokud ne tak pravidelně aktualizujte vše co se dá vaše data vám poděkují.

Získejte ZDARMA návrh řešení

ICT-GROUP poskytuje bleskovou IT podporu s týmem elitních IT odborníků na které se vaše firma může spolehnout. Nezávisle na tom, jestli pracujete na dálku nebo jste na pracovišti, zajistíme Vám za nízké měsíční náklady řešení problémů v reálném čase, zabezpečení na úrovni zařízení, aplikací, sítě a komplexní správu IT.

Nemáte rádi formuláře? Zavolejte nám  777 800 167 nebo napište  sales@ict-group.cz. Ozveme se Vám nejpozději do 24 hodin, velice pravděpodobně ale o dost dříve.

>