Hesla jsou nejpoužívanějším způsobem ověřování, ale také jedním z nejslabších, je totiž často jednoduché je uhodnout nebo ukrást. Mnoho lidí také používá stejná hesla k několika účtům, což je činí zranitelnými vůči kybernetickým útokům. 𝟲𝟭% všech případů narušení bezpečnosti dat zahrnuje ukradené nebo hacknuté přihlašovací údaje. V posledních letech se proto objevilo lepší řešení – passkeys neboli přístupové klíče. Passkeys jsou bezpečnější a také pohodlnější než hesla.

🤓 Jak funguje ověřování pomocí Passkeys? 🤓

Passkeys fungují tak, že pro každý pokus o přihlášení generují jedinečný kód, který je následně ověřen serverem. Tento kód je vytvořen na základě kombinace informací o uživateli a zařízení, které k přihlášení používá. Tato technologie ověřování využívá webové autentifikace (WebAuthn). Jedná se o základní součást ověřovacího protokolu FIDO2. Místo jedinečného hesla používá k ověření uživatele kryptografii s veřejným klíčem. Ověřovací klíč je uložen v zařízení uživatele. Ten je pak používán weby, které mají povoleny přístupové klíče, k přihlášení uživatele.

✔️ Výhody používání Passkeys namísto hesel ✔️

🔐 Bezpečnější a pohodlnější 🔐

Jednou z výhod Passkeys je bezpečnost. Jsou bezpečnější hlavně proto že podporují přihlášení za pomoci otisku prstu, rozeznání obličeje, PINu takže na hesla můžete zapomenout. Díky tomu je pro hackery mnohem těžší získat přístup k vašim účtům.

🎣 Odolný proti phishingu 🎣

Pokud se uživatel místo heslem ověřuje pomocí přístupového klíče, nebude to na něj phisingový útok fungovat. I kdyby hacker měl uživatelovo heslo, nebude to mít význam. K prolomení účtu by totiž potřeboval ověření pomocí přístupového klíče.

👎 Má používání Passkeys nějaké nevýhody? 👎

Passkeys rozhodně vypadají jako budoucnost technologie ověřování. Existují však určité problémy, na které můžete při jejich zavedení narazit.

😕 Passkeys zatím nejsou příliš rozšířené 😕.

Jednou z hlavních nevýhod je, že přístupové klíče zatím nejsou široce rozšířené. Mnoho webových stránek a cloudových služeb se stále spoléhá na hesla a zatím nepodporují možnost využívat Passkeys. To znamená, že uživatelé budou nuceni si pro některé účty stále pamatovat hesla. Tedy alespoň do doby, než se Passkeys rozšíří.

😕 Passkeys jsou relativně drahé 😕

🤖 Připravte se na budoucnost ověřování 🤖

Passkeys jsou bezpečnější a pohodlnější alternativou k heslům. Je obtížnější se do nich nabourat a poskytují pohodlnější způsob přihlašování k účtům, zatím však nejsou široce rozšířené. I přes tyto problémy představují Passkeys slibné řešení. Konkrétně se jedná o řešení problému slabých hesel. Mají potenciál zlepšit kybernetickou bezpečnost. A také zvýšit produktivitu podniků i jednotlivců. 🆘 Potřebujete pomoc se zlepšením zabezpečení identity a účtů? 🆘

Domluvte si s námi schůzku ještě dnes.

Získejte ZDARMA návrh řešení

ICT-GROUP poskytuje bleskovou IT podporu s týmem elitních IT odborníků na které se vaše firma může spolehnout. Nezávisle na tom, jestli pracujete na dálku nebo jste na pracovišti, zajistíme Vám za nízké měsíční náklady řešení problémů v reálném čase, zabezpečení na úrovni zařízení, aplikací, sítě a komplexní správu IT.

Nemáte rádi formuláře? Zavolejte nám  777 800 167 nebo napište  sales@ict-group.cz. Ozveme se Vám nejpozději do 24 hodin, velice pravděpodobně ale o dost dříve.

>