• Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Používáte Microsoft 365? Tak na tohle si dejte BACHA 🙄

Určitě víte, že Microsoft disponuje poměrně rozsáhlou sbírkou všemožných bezpečnostních certifikací. To je super, má to klasické ALE …

Ve výchozím nastavení není vše ideálně nastavené a tohle je přímo nebezpečné!

Schválení žádosti externí aplikace při přístupu k Vašim datům v M365

Útočník nebude potřebovat ukrást vůbec nic a bude mít téměř trvalý přístup k vašim datům aniž byste cokoliv tušili. Uživatel mu přístup k datům ve výchozím nastavení totiž dá sám …

Možná si říkáte proboha proč, já přece nejsem taková „trubka, lama“, abych to udělal. Jenže …

Existuje poměrně hodně aplikací, pluginů, které vyžadují tzv. aplikační souhlas (application consent) pro přístup Vašim datům. A je to validní požadavek – určitě znáte např. Calendly, potřebuje přístup k Vašemu kalendáři, aby mohl efektivně on-line plánovat schůzky. Ve výchozím nastavení tohle může schválit i běžný uživatel a tady je ten problém. Uživatelé moc nečtou a nepřemýšlí, co schvalují.

Příklad kreativa – AI appka – vygenerováno v Bingu

Představte si situaci, že bych vytvořil AI aplikaci, která jako bonus pro čtenáře našeho newsletteru zkontroluje ZDARMA zabezpečení vašeho prostředí M365 (Jako bonus bych si vyžádal práva na přístup k vašim mailům a datům). Dialog nebude vypadat nějak děsivě a uživatel ho schválí. Od téhle doby můžu téměř vše :-). AI dneska frčí, zaměstnanci chtějí mít plusové body za AI – to někde určitě klapne 😉.

Dialog – schválení přístupu aplikace

Co s tím?

Omezte právo na schválení aplikací např. pro vybrané administrátory. Přijde jim notifikace o tom, že uživatel XY chce instalovat aplikace, která vyžaduje seznam těchto oprávnění. Je pak na adminovi, aby rozhodl, zda je to v pořádku nebo ne.

P.S. Zajímavé odkazy jsou v prvním komentáři.

Získejte ZDARMA návrh řešení

ICT-GROUP poskytuje bleskovou IT podporu s týmem elitních IT odborníků na které se vaše firma může spolehnout. Nezávisle na tom, jestli pracujete na dálku nebo jste na pracovišti, zajistíme Vám za nízké měsíční náklady řešení problémů v reálném čase, zabezpečení na úrovni zařízení, aplikací, sítě a komplexní správu IT.

Nemáte rádi formuláře? Zavolejte nám  777 800 167 nebo napište  sales@ict-group.cz. Ozveme se Vám nejpozději do 24 hodin, velice pravděpodobně ale o dost dříve.

>